Реалізація арештованого майна в Україні


З вересня 2020 року арештоване майно в Україні може реалізовуватися лише через державну систему електронних аукціонів Прозоро.Продажі. Під арештованим майном розуміється майно, що було вилучене на основі рішення суду чи інших уповноважених органів на законних умовах. Не так давно таке майно продавалося практично за безцінь за «закритими дверима», на чому вдавалося заробити організаторам торгів. У більшості випадків майно викуплялося значно дешевше ринкової вартості, із-за чого страждав його власник та кредитори, які не могли в повній мірі отримати свої кошти. Процес реалізації арештованого майна віднині являється прозорим, так як проводиться через систему відкритих електронних аукціонів.

Якщо раніше організатор продажу міг штучно створити будь-які обмеження для потенційних покупців, щоб продати майно «своїм», то зараз це неможливо. Відтепер ніякі корупційні схеми в процесі продажу арештованого майна діяти не можуть, так як організатор торгів заздалегідь не знає, хто саме подав заявку на участь в аукціоні, і хто запропонував свою ціну.

Дізнатися переможця торгів тепер можна лише після того, як вони закінчаться. Тоді відкриються дані про переможця з яким організатор торгів буде заключати договір купівлі-продажу.

Особливості реалізації арештованого майна

Таке майно продається через акредитовані в систему Прозоро.Продажі електронні майданчики. Більше детально дізнатися про них можна за посиланням sale.uub.com.ua. Ці майданчики підключені до єдиної бази аукціонів, тому при появі лоту на одному майданчику від автоматично відобразиться і на інших.

Дані про саме майно та його продавця знаходяться у відкритому доступі. Також кожен бажаючий може самостійно слідкувати за перебігом торгів в режимі реального часу. Таким чином держава змогла забезпечити контроль продажу арештованого майна представниками контролюючих органів та преси.

Проблемні активи можуть продаватися на голландських аукціонах, коли ціна йде на спад. Такий аукціон може бути відкритим, якщо майно не вдалося продати на звичайному англійському аукціоні – коли ціна йде вгору в залежності від ставок учасників.

Хто може придбати арештоване майно

Стати учасником торгів таким майном можуть всі бажаючі. Немає ніяких обмежень стосовно статусу чи громадянства покупців. Придбати арештоване майно може як фізична, так і юридична особа. Все, що для цього необхідно, це зареєструватися на сайті, де проходять торги, та подати заявку на участь в них. Також необхідно буде сплатити гарантійний внесок, який підтвердить серйозність намірів покупця.

Що може продаватися на Прозоро.Продажі в якості арештованого майна

В якості арештованого майна може виступати будь-яка нерухомість (житлова та нежитлова), земельні ділянки, обладнання, транспорт, гаражі, техніка сільськогосподарського призначення, комп’ютерна техніка, недобудови та навіть літаки. Щодо продажу немає ніяких обмежень.

Частіше всього крок ставки складає 1% від стартової ціни лоту. Торги можуть завершитися за день. Переможцем аукціону стане той, хто запропонує найвищу ціну. Після оголошення переможця всі учасники торгів отримають відповідні повідомлення та свої гарантійні внески. Сам переможець отримає повідомлення з привітанням, а також інформацією стосовно того, коли сам він повинен повністю оплатити лот. Дізнатися більше про продаж арештованого майна можна на сайті https://sale.uub.com.ua/news/yak-kupyty-areshtovane-majno-v-systemi-prozorro-prodazhi, де ви також знайдете багато корисної інформації стосовно проведення електронних аукціонів в Україні.