Національний університет “Одеська юридична академія”, президентом якого є колишній народний депутат України від забороненої Партії регіонів, ексголова Центрвиборчкому України під час Помаранчевої революції 2004 року Сергій Ківалов, приєднали до Одеського національного університету імені Іллі Мечникова. Про це 13 лютого повідомило Міністерство освіти і науки України з посиланням на відповідне розпорядження Кабміну.
Освітяни пояснили таке рішення демографічною ситуацією.
“За останні півтора десятка років середня кількість студентів на один заклад вищої освіти зменшилася із 6,5 тис. до 3,5 тис. Політика укрупнення закладів вищої освіти реалізується задля поліпшення якості, посилення спроможності університетів через об’єднання їхніх ресурсів і задля залучення інвестицій в оновлення їхньої науково-навчальної інфраструктури”, – ідеться в повідомленні.
У Міносвіти зазначили, що така реорганізація не вплине на студентів: структурні підрозділи, бюджетні місця й вартість контрактів не зміняться, а перехід програм відбуватиметься поступово протягом року.
Водночас Ківалов може втратити президентську посаду.
“Для передання майна й узгодження штатного розпису нового укрупненого університету буде створено комісію з реорганізації на чолі з ректором Одеського національного університету імені Іллі Мечникова [В’ячеславом Трубою]. Водночас права науково-педагогічних працівників двох закладів захищено під час реорганізації, за винятком керівного складу, до якого належать посади президента, ректора [Олега Тодощака] та проректорів”, – зазначено на сайті МОН.
Там нагадали, що Одеську юридичну академію виділили зі складу ОНУ імені Мечникова 1997 року. Повернення освітнього закладу до структури класичного університету в Міносвіти назвали “відповідністю європейській практиці”.
Ківалов поки не коментував ситуації.
Юридичну академію “BBC News Україна” назвала “дітищем Ківалова”, адже 1997-го він став ректором академії, а згодом – її президентом.
Також Ківалов є президентом Міжнародного гуманітарного університету в Одесі, проректор якого загинув унаслідок російського ракетного удару по місту 2 травня 2024 року.
ЗМІ нагадує, що Ківалов мав значний вплив на юридичну й судову системи в Україні: він брав участь у підготовці судової реформи 2010 року, за що оглядачі називали його “тіньовим куратором судової системи”, Харківських угод, за якими країна-агресор РФ дістала можливість подовження базування свого флоту у Криму до 2042 року, а також так званих диктаторських законів, ухвалених під час Революції гідності в січні 2014 року, які обмежували права людей і надавали органам державної влади свободу дій у покаранні учасників акцій протесту та опозиції.
Окрім правничої, Ківалов вів політичну діяльність. 2004 року Ківалов очолював Центральну виборчу комісію. Саме тоді, як пригадує ЗМІ, він дістав прізвисько Підрахуй, адже його звинуватили у фальсифікаціях під час тодішніх президентських виборів.
Ківалов був нардепом від забороненої Партії регіонів. 2014 року він балотувався до Верховної Ради у 135-му окрузі як самовисуванець, у парламенті вступив у фракцію “Опозиційний блок”.
Цю новину коментували post